021-040 www.aukcnidum.cz

Haase Bohumil (1763-1824)

Kniha "Žalmy a písně duchovní staré a nové"

církev křesťanská evangelická, tisk BOHUMIL HÁZE, Praha 1819 a 1820, kožená vazba a dvě mosazné přezky. Některé strany podlepeny, několik stran má hnědé skvrny od vlhkosti, kůže odřená. Stav odpovídá stáří a užívání.

23,5 x 20 cm, tloušťka 9,5 cm

1 500 Kč

Haase Bohumil

Též Háse, Ház, Háze. Knihtiskař, nakladatel, knihkupec, písmolijec, podnikatel v papírenském průmyslu. Firma se stala největším podnikem svého druhu v Čechách a na Moravě a předním centrem knižní kultury celé monarchie. V Praze působila od roku 1798 plných 150 let a rodině byla odejmuta až znárodněním.

Album na fotografie

sametová vazba hnědé barvy, zlatá ořízka, na přední straně mosazná secesní ozdoba, zapínání - kovová přezka. Drobná poškození a ušpinění. V albu je vloženo 22 dobových fotografií.

25,5 x 16,5 cm, 12 listů

600 Kč

Plastika "Hlava ukřižovaného Ježíše Krista"

dřevo mořené a lakované, řezba ve dřevě, neznačeno. Na prostém kříži je uchycený reliéf hlavy a dva dlouhé trnové pruty s konci hluboko pod hlavou. Střední Evropa, patrně české země, druhá polovina minulého století. Trnová koruna nad čelem neúplná.

Výška 45,5 cm, šířka 37 cm, hloubka 7 cm

2 000 Kč

Přiloženo Osvědčení Památkového úřadu k trvalému vývozu předmětu kulturní hodnoty

Závěsná kropenka s mariánskou ikonografií

cín litý a cizelovaný, reliéfní dekor. Ústředním motivem je sedící Madona s Ježíškem, okolo růže a hvězdy. Na závěsu výrazný ornament vlnících se křivek, vegetabilní ornament na misce na svěcenou vodu. SECESNÍ provedení, střední Evropa, konec 19. století.

Výška 27 cm, šířka 15 cm, hloubka 4,5 cm

1 500 Kč

Plastika "Madona s Ježíškem a jablkem"

řezba ve dřevě, polychromie, lazury na kovové fólii. Horní část plastiky je podložena paprskovitou svatozáří. Dřevořezba vykazuje znaky insitního provedení. Střední Evropa, pravděpodobně České země, 19. století. Na povrchu místy oděrky.

Výška 38 cm, šířka 26 cm, hloubka 6 cm

5 000 Kč

nesignováno

"Křest Krista v Jordánu sv. Janem Křtitelem"

miniaturní malba na plechu (?), nesignováno, Evropa, 19. století. Papírová pasparta s kruhovým výřezem, zlacený profilovaný rám, pod sklem. Povrch rámku nese stopy opotřebení, obrázek v paspartě uvolněný, drobné oděrky.

Průměr malby 4,5 cm, rám 14 x 14,5 cm

1 500 Kč

Krystynová Eva (1922-1987)

Šest dóziček s víčky "Šachová souprava"

keramika černě glazovaná. Každá dózička je stylizována ve tvaru šachové figurky. Opatřeno štítkem se jménem autorky, přiložen doklad DÍLA, podnik Českého fondu výtvarných umění, s datem prodeje 21. 3. 1979.

král, výška 20 cm,

dáma, výška 18 cm,

věž, výška 14,7 cm,

střelec, výška 15 cm,

jezdec, výška 14,4 cm,

pěšec, výška 14,4 cm.

1 800 Kč

Krystynová Eva

Keramička, malířka, grafička, studovala u profesora K. Svolinského na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, její práce lze směle řadit mezi takové velikány jako byl Kutálek či dokonce Jiří Trnka. Realizace keramických dekorativních stěn - mozaiky v architektuře, např. dekorativní stěny v areálu VŠB-TUO. Manžel Bohumír Krystyn, malíř.

(18.12.1922 Skalica, Slovensko - 13.10.1987 Krásné Pole, Ostrava)

Dóza

sklo rosalinové, čiré, přejímané sklem mléčným s prořezáváním, doplněno barevnou ruční malbou květinovým dekorem a zlacením. Minulé století.

Výška 12,5 cm, průměr cca 15 cm

250 Kč

Dózička s masivním úchopem na víčku

sklo zelené, čiré, tělo soudkovité. Po celém povrchu zdobeno zlacením a ruční malbou barevnými emaily motivem kytiček. Minulé století.

Výška 12 cm

150 Kč

Flakónek

sklo zelené, vínové a bezbarvé, čiré, tvar osmihranu, po obvodu bohatý zlacený ornament, 19. století.

Výška 11 cm

500 Kč

Sada šesti odlivek na destilát

kupa sklo zelené, matované, zdobené ruční malbou barevnými emaily a zlacením, vysoká nožka s kruhovou patkou sklo čiré, bezbarvé, na patce zlatý proužek. První polovina minulého století.

Výška 13 cm

1 000 Kč

Váza na kruhové patce

sklo hyalitové, zdobené barevnou ruční malbou květu krokusu s lístky a stříbrnými linkami, počátek minulého století.

Výška 27,5 cm

250 Kč

Pohárek

sklo čiré, bezbarvé, zdobeno jemnou rytinou jelínka ve skoku, rostlinnými prvky a mřížkou, při horním okraji zlatá linka. 19/20. století.

Výška 8,5 cm

150 Kč

Váza na kruhové patce

sklo foukané, amalgámové, uvnitř zlacené. Po obvodu ruční malba bílým rostlinným dekorem, druhá polovina 19. století.

Výška 24 cm

300 Kč

Svícen jednoplamenný

sklo foukané, amalgámové. Kruhová patka, dřík horizontálně žebrovaný, druhá polovina 19. století.

Výška 19 cm

400 Kč

Párové pohárky, na každém tři medailony

majolika barevně glazovaná, reliéfně dekorovaná úponky vinné révy a medailony s polopostavou ženy, muže s pohárkem, ve třetím medailonu je zámek se zahradou a nápisem "Schwetzingen Schlossgarden." První polovina minulého století.

Výška 14 cm

500 Kč

Schwetzingen - město v Bádensku-Württembersku. Zámek vznikl přestavbou středověkého hradu. Byl sídlem německých kurfiřtů. Zahrada - část v anglickém slohu, část ve francouzském - byla založena v 18. století.

Váza - SATSUMA

keramika po celém obvodu zdobená různobarevnými emaily, štětcovou malbou a zlacením, značeno červenou tištěnou značkou, Japonsko, první polovina minulého století. Při horním okraji uvnitř vázy oklep.

Výška 21,5 cm

2 800 Kč

Stolní rámeček

mosaz, na vrcholu rámečku formovaná do tvaru mašle, biedermeier, kolem poloviny 19. století. Rámeček opatřen zajímavým mechanismem k zafixování obrázku.

Vnitřní rozměr cca 32 x 19, celkový rozměr 40,5 x 20,5 cm

2 800 Kč

Nápojová souprava dvanáctiosobní, slovácký motiv

sklo čiré, bezbarvé, ručně malované barevnými emaily, doplněno zlatou linkou a textem. 6 sklenic motiv děvčice v kroji a 6 šohaj v kroji. Patrně Kyjovsko, Svatobořice - Mistřín, kolem poloviny minulého století.

Výška 8,5 cm

1 200 Kč

Text:

Vinečko, né voda,

pije ho sloboda,

třeba je kyselé,

ale je veselé

Souprava mocca čtyřosobní

porcelán bíle glazovaný, zdobený barevnou ruční malbou s lidovým ornamentem a postavami děvčice a šohaje v kroji, patrně Kyjovsko, Svatobořice - Mistřín. Tištěná značka EPIAG D.F. CZECHOSLOVAKIA, Dalovice. Kolem poloviny minulého století.

1x konvice, výška 20 cm,

1x mléčenka, výška 10,5 cm,

1x cukřenka, výška 9 cm,

4x šálek, výška 5,5 cm,

4x podšálek, průměr 11,5 cm,

1x talíř, průměr 27 cm,

1x oválný tác 20,5 x 34,5 cm

1 800 Kč