Bán Pavol (1892-1959)Plastika "NAŠA BOLA - NAŠA JE - NAŠA ZOSTANE! ČSR"
terakota/sochařská sádra patinovaná na bronz, signováno na plintě BÁN 933 (tedy 1933), zespodu vytlačené číslo 1308.
Cca 42 x 30 x 10 cm
7 000 Kč
Naprosto výjimečná plastika z období, kdy v Evropě vzrůstalo napětí a kdy umělci cítili potřebu chránit mladou Československou republiku.
Bán Pavol Slovenský sochař a medailér. V letech 1910-1914 studoval na Vysoké škole výtvarného umění v Budapešti u Alojze Štróbla (1856-1926), absolvoval studijní cestu do Paříže, působil v Maďarsku. V roce 1925 se vrátil na Slovensko. Ve Slovenské národní galerii je zastoupena řada jeho děl, např. busta hudebního skladatele Jana Cikkera nebo busta malíře Gustava Mallého. (13.12.1892 Turčianské Teplice - 3.7.1959 Bratislava)
Kalvoda Plastika "Ležící postava"
patinovaná sádra, zespodu vyryto KALVODA. Několik oklepů, na několika místech setřená patina.
14,5 x 28 x 12,5 cm
1 800 Kč
Mohlo by se jednat o model pro větší, například venkovní plastiku.
Kalvoda Plastika "Matka s dítětem"
sádrový patinovaný odlitek, zespodu vyryto KALVODA. Několik oklepů, dítěti schází jedna ručička, na několika místech setřená patina.
19,5 x 31 x 9 cm
1 800 Kč
autor neznámý Plastika "Alegorie hudby"
terakota, neznačeno, nesignováno, druhá polovina 20. století.
Výška 25 cm, podstavec: výška 8 cm, základna 7 x 7 cm
2 200 Kč
Starec Miloslav (*1927)Busta "Karel Čapek"
biskvit, signováno vzadu na levém rameni M. STAREC, datováno 1954, značeno růžovým porcelánovým trojúhelníkem ROYAL DUX a vtlačeným číslem série 22233.
Výška 15,5 cm
600 Kč
Starec Miloslav Medailér, restaurátor, sochař, studium na Akademii výtvarných umění v Praze u Jana Laudy a Otakara Španiela (nar. 11.5.1927 Praha)
Ježek Jaroslav (1923-2002)Plastika "Hřebec"
porcelán bíle glazovaný, zelená tištěná značka ROYAL DUX Made in Czechoslovakia, růžový trojúhelníkový nálepek, vtlačená čísla 677 a 22, období používání značky 1960-1978. Bruselský styl, návrh JAROSLAV JEŽEK
16 x 17,5 x 5,5 cm
500 Kč
Ježek Jaroslav Keramik, designér, synovec hudebního skladatele Jaroslava Ježka, studoval na PedF UK v Praze u M. Salcmana, C. Boudy a K. Lidického. Jeho práce získaly řadu ocenění, mimo jiné na světové výstavě Expo 58 v Bruselu obdržel Velkou cenu za porcelánové plastiky Klisnička a Hřebečkové a na téže výstavě Zlatou medaili za porcelánovou soupravu Elka. (26.1.1923 Podlesí u Příbrami - 23.7.2002 Karlovy Vary)
Kodet Emanuel (1880-1955)Plastika "Dívka stydlivá"
keramika bíle glazovaná, signováno na podstavci KODET EM., černá tištěná značka KS BECHYNĚ, Made in Czechoslovakia. Krakeláž.
Výška cca 31 cm, základna cca 32 x 24 cm
4 500 Kč
Publikováno in: Jiří Hořava, Keramika z Bechyně, 2019, str. 255, číslo 634, název Noc. V publikaci informace o dataci před rokem 1926.
Kodet Emanuel Julian Sochař, studoval na UMPRUM V Praze u profesora Suchardy, zakladatel umělecké dynastie Kodetů, otec významného sochaře Jana Kodeta, dědeček dnešního malíře Kristiana Kodeta, v letech 1908-1909 pobýval studijně v Itálii, zastoupen v Galerii Kodet v Praze. (28.3.1880 Pelhřimov - 4.1.1955 Praha)
Plastika "Zadumaný sedící akt"
porcelán bíle glazovaný, modrá tištěná značka ROYAL DUX Made in Czechoslovakia, růžový trojúhelníkový nálepek, tlačená čísla 737 31. Značka používaná v období 1970-1992.
27 x 15 x 12cm
900 Kč
Černoch Jiří (1926-2013)Plastika "Sedící akt s copem"
porcelán bíle glazovaný, model JIŘÍ ČERNOCH, modrá tištěná značka ROYAL DUX, tlačená čísla 736 18, značka pro období 1960-1978.
Výška 23 cm
900 Kč
Černoch Jiří Sochař. Studium na VŠUP v Praze ateliér sochařství u prof. Dvořáka. Pro duchcovskou porcelánku navrhoval figury zvířat, žen, sportovců. (16. 7. 1926 Praha - 6. 2. 2013 Praha)
Forejtová Jitka (1923-1996)Plastika "Sedící dívka s vázou"
porcelán bíle glazovaný, návrh JITKA FOREJTOVÁ, zelená tištěná značka ROYAL DUX Made in Czechoslovakia, růžový trojúhelníkový nálepek, číslo modelu 754 26. Značka používaná v období 1970-1992.
Výška 22,5 cm
800 Kč
Forejtová Jitka Forejtová Pelikánová Jitka Designérka, keramička, sochařka, sklářská výtvarnice. Studovala na grafické škole A. Strnadela, potom na VŠUP v Praze u profesora K. Štipla. Pracovala s lisovaným, hutně zpracovaným sklem, porcelánem, keramikou. V 60. letech se proslavila návrhy figurálního porcelánu a keramiky pro JIHOTVAR, KERAMO a ROYAL DUX. Vystavovala mimo jiné na EXPO 67 v Montrealu a EXPO 58 v Bruselu. Je zastoupena v galeriích - The Corning museum of Glass, USA, UPM v Praze, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, v Bratislavě, Liberci, Olomouci, ve Zlíně. (25.10.1923 Praha - 24.9.1996 Praha)
Košíček
majolika glazovaná v barvě slonové kosti, zdobená barevným motivem stylizovaných hroznů vína na větvičkách, značeno vtlačenými znaky 13193 II, přelom 19./20. století.
Výška 20 cm
600 Kč
Velká váza ve tvaru amfory
keramika barevně ručně malovaná. Výrazná červená ucha a chodský dekor se srdíčky, oválky, květy, ptáčkem. Vespod špatně natištěná značka CHODOVIA DOMAŽLICE a rukou psané MŠ 5 - 90.
Výška cca 37 cm
1 900 Kč
Velký nástěnný talíř
chodská keramika malovaná barevným květinovým dekorem, značeno vtlačeným číslem 9 (6) a tištěnou značkou MÍČA s hlavou psa, RUČNÍ MALBA, nedotištěné KLENČÍ.
Průměr 33,5 cm
1 500 Kč
chodská keramika, malovaný květinový dekor. Tištěná značka s hlavou psa a znaky JM na štítu, PORCELANIT CZECHOSLOVAKIA, po roce 1918. Manufaktura J. MILOTA, KLENČÍ
Výška 12 cm
400 Kč
Miska
keramika, barevný ručně malovaný květinový dekor. Vespod tištěná značka CZECHOSLOVAKIA Hand-painted a další symboly. Josef MRÁZEK LETOVICE.
Výška 6,5 cm, průměr 11,5 cm
300 Kč
Porcelánový podstavec vodní dýmky - hookah/huqqa "Naser al-Din Shah Qajar (1831-1896)"
porcelán bíle glazovaný. V centrální části těla medailon s portrétem perského vládce, okolo ručně malovaný květinový dekor v indigové barvě se zlatými konturami, zlaté prstence. 2. polovina 19. století. Neznačeno.
Výška 26,5 cm
9 000 Kč
Naser al-Dín Shah byl čtvrtý perský šáh z rodu Kádžárovců, který vládl Persii (dnešnímu Iránu) od roku 1848 až do své násilné smrti v roce 1896. Na mezinárodním trhu dosahují tyto vodní dýmky velmi vysokých cen, jedná se o velmi oblíbený dekor, který byl použit na celých sadách sestávajících z jídelních a nápojových souprav, vodních dýmek a dalších. Tyto soupravy byly v 19. století oblíbeným svatebním darem. Součástí byly právě i vodní dýmky - různé podstavce a vyměnitelné nástavce. Kouření vodních dýmek bylo v kadžárovském období velmi oblíbené ve všech vrstvách společnosti, ve vyšších kruzích bylo důležitým společenským ceremoniálem.
Šestiosobní jídelní souprava
porcelán bíle glazovaný, dekor zlatou linkou a zlatým tiskem stylizovaných větviček, ozdobně jsou pojaty i úchyty. Tištěná speciální značka HORNÍ SLAVKOV, vtlačené číslo modelu 2370/3, tištěná čísla 27 v kroužku a 17, po roce 1945.
V sestavě: 1x terina, v-18 cm, průměr 34 cm, omáčník, solnička, 2x předkládací mísa - oválná 36 x 26 cm, kruhová, 29,5 cm, 2x hluboká mísa - kruhová 24,5 cm, v-7 cm, čtvercová, 23,5 x 23,5, v-7 cm, TALÍŘ: 6x hluboký, 6x plytký, 6x desertní
2 800 Kč
Čtyřosobní čajová souprava
porcelán bíle glazovaný, dekor zlatou linkou a zlatým tiskem stylizovaných větviček, ozdobně jsou pojaty i úchopy. Tištěná speciální značka HORNÍ SLAVKOV, vtlačené číslo modelu 2370/6, tištěná čísla 27 v kroužku a 17, po roce 1945.
V sestavě: 1x konvice, výška 16 cm, 1x cukřenka, výška 11,5 cm, 1x mléčenka, výška 8 cm, 4x šálek, výška 5 cm, 4x podšálek, průměr 15 cm
800 Kč
Šestiosobní mocca souprava
porcelán bíle glazovaný, dekor zlatou linkou a zlatým tiskem stylizovaných větviček, ozdobně jsou pojaty i úchyty. Tištěná speciální značka HORNÍ SLAVKOV, vtlačené číslo modelu 23702, po roce 1945.
V sestavě: 1x konvice, výška 18 cm, 1x cukřenka, výška 11 cm, 6x šálek, výška 4 m, 6x podšálek, průměr 11,5 cm
1 100 Kč
Souprava na servírování ryb
porcelán bíle glazovaný, barevný dekor s motivem ryb. Značeno vtlačenými znaky TK 47 40 05 - KLÁŠTEREC nad Ohří pro roky 1830-1895, na 5 talířích tištěna zelená exportní značka VIENNA AUSTRIA. Konec 19. století. Na jednom talíři oklep při okraj.
V sestavě 1x velká oválná předkládací mísa 60 x 24 x 5 cm, 6x talířek průměr 21,5 cm, z toho jeden, značený TK, může být závěsný, 1x omáčník 7 x 19,4 x 10,5 cm
1 800 Kč
Podle dostupných informací byla značka VIENNA AUSTRIA používána na zboží exportované v letech 1890-1908 do New Yorku.