021-040 www.aukcnidum.cz

 135. AUKCE OSTRAVA - 5.2.2023___NEDĚLE__11 hod

Bán Pavol (1892-1959)

Plastika "NAŠA BOLA - NAŠA JE - NAŠA ZOSTANE! ČSR"

terakota/sochařská sádra patinovaná na bronz, signováno na plintě BÁN 933 (tedy 1933), zespodu vytlačené číslo 1308.

Cca 42 x 30 x 10 cm

7 000 Kč

Naprosto výjimečná plastika z období, kdy v Evropě vzrůstalo napětí a kdy umělci cítili potřebu chránit mladou Československou republiku.

Bán Pavol

Slovenský sochař a medailér. V letech 1910-1914 studoval na Vysoké škole výtvarného umění v Budapešti u Alojze Štróbla (1856-1926), absolvoval studijní cestu do Paříže, působil v Maďarsku. V roce 1925 se vrátil na Slovensko. Ve Slovenské národní galerii je zastoupena řada jeho děl, např. busta hudebního skladatele Jana Cikkera nebo busta malíře Gustava Mallého.

(13.12.1892 Turčianské Teplice - 3.7.1959 Bratislava)

Kalvoda

Plastika "Ležící postava"

patinovaná sádra, zespodu vyryto KALVODA. Několik oklepů, na několika místech setřená patina.

14,5 x 28 x 12,5 cm

1 800 Kč

Mohlo by se jednat o model pro větší, například venkovní plastiku.

Kalvoda

Plastika "Matka s dítětem"

sádrový patinovaný odlitek, zespodu vyryto KALVODA. Několik oklepů, dítěti schází jedna ručička, na několika místech setřená patina.

19,5 x 31 x 9 cm

1 800 Kč

autor neznámý

Plastika "Alegorie hudby"

terakota, neznačeno, nesignováno, druhá polovina 20. století.

Výška 25 cm, podstavec: výška 8 cm, základna 7 x 7 cm

2 200 Kč

Starec Miloslav (*1927)

Busta "Karel Čapek"

biskvit, signováno vzadu na levém rameni M. STAREC, datováno 1954, značeno růžovým porcelánovým trojúhelníkem ROYAL DUX a vtlačeným číslem série 22233.

Výška 15,5 cm

600 Kč

Starec Miloslav

Medailér, restaurátor, sochař, studium na Akademii výtvarných umění v Praze u Jana Laudy a Otakara Španiela

(nar. 11.5.1927 Praha)

Ježek Jaroslav (1923-2002)

Plastika "Hřebec"

porcelán bíle glazovaný, zelená tištěná značka ROYAL DUX Made in Czechoslovakia, růžový trojúhelníkový nálepek, vtlačená čísla 677 a 22, období používání značky 1960-1978. Bruselský styl, návrh JAROSLAV JEŽEK

16 x 17,5 x 5,5 cm

500 Kč

Ježek Jaroslav

Keramik, designér, synovec hudebního skladatele Jaroslava Ježka, studoval na PedF UK v Praze u M. Salcmana, C. Boudy a K. Lidického. Jeho práce získaly řadu ocenění, mimo jiné na světové výstavě Expo 58 v Bruselu obdržel Velkou cenu za porcelánové plastiky Klisnička a Hřebečkové a na téže výstavě Zlatou medaili za porcelánovou soupravu Elka.

Kodet Emanuel (1880-1955)

Plastika "Dívka stydlivá"

keramika bíle glazovaná, signováno na podstavci KODET EM., černá tištěná značka KS BECHYNĚ, Made in Czechoslovakia. Krakeláž.

Výška cca 31 cm, základna cca 32 x 24 cm

4 500 Kč

Publikováno in: Jiří Hořava, Keramika z Bechyně, 2019, str. 255, číslo 634, název Noc. V publikaci informace o dataci před rokem 1926.

Kodet Emanuel Julian

Sochař, studoval na UMPRUM V Praze u profesora Suchardy, zakladatel umělecké dynastie Kodetů, otec významného sochaře Jana Kodeta, dědeček dnešního malíře Kristiana Kodeta, v letech 1908-1909 pobýval studijně v Itálii, zastoupen v Galerii Kodet v Praze.

(28.3.1880 Pelhřimov - 4.1.1955 Praha)

Plastika "Zadumaný sedící akt"

porcelán bíle glazovaný, modrá tištěná značka ROYAL DUX Made in Czechoslovakia, růžový trojúhelníkový nálepek, tlačená čísla 737 31. Značka používaná v období 1970-1992.

27 x 15 x 12cm

900 Kč

Černoch Jiří (1926-2013)

Plastika "Sedící akt s copem"

porcelán bíle glazovaný, model JIŘÍ ČERNOCH, modrá tištěná značka ROYAL DUX, tlačená čísla 736 18, značka pro období 1960-1978.

Výška 23 cm

900 Kč

Černoch Jiří

Sochař. Studium na VŠUP v Praze ateliér sochařství u prof. Dvořáka. Pro duchcovskou porcelánku navrhoval figury zvířat, žen, sportovců.

(16. 7. 1926 Praha - 6. 2. 2013 Praha)

Forejtová Jitka (1923-1996)

Plastika "Sedící dívka s vázou"

porcelán bíle glazovaný, návrh JITKA FOREJTOVÁ, zelená tištěná značka ROYAL DUX Made in Czechoslovakia, růžový trojúhelníkový nálepek, číslo modelu 754 26. Značka používaná v období 1970-1992.

Výška 22,5 cm

800 Kč

Forejtová Jitka

Forejtová Pelikánová Jitka

Designérka, keramička, sochařka, sklářská výtvarnice. Studovala na grafické škole A. Strnadela, potom na VŠUP v Praze u profesora K. Štipla. Pracovala s lisovaným, hutně zpracovaným sklem, porcelánem, keramikou. V 60. letech se proslavila návrhy figurálního porcelánu a keramiky pro JIHOTVAR, KERAMO a ROYAL DUX. Vystavovala mimo jiné na EXPO 67 v Montrealu a EXPO 58 v Bruselu. Je zastoupena v galeriích - The Corning museum of Glass, USA, UPM v Praze, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, v Bratislavě, Liberci, Olomouci, ve Zlíně.

(25.10.1923 Praha - 24.9.1996 Praha)

Košíček

majolika glazovaná v barvě slonové kosti, zdobená barevným motivem stylizovaných hroznů vína na větvičkách, značeno vtlačenými znaky 13193 II, přelom 19./20. století.

Výška 20 cm

600 Kč

Velká váza ve tvaru amfory

keramika barevně ručně malovaná. Výrazná červená ucha a chodský dekor se srdíčky, oválky, květy, ptáčkem. Vespod špatně natištěná značka CHODOVIA DOMAŽLICE a rukou psané MŠ 5 - 90.

Výška cca 37 cm

1 900 Kč

Velký nástěnný talíř

chodská keramika malovaná barevným květinovým dekorem, značeno vtlačeným číslem 9 (6) a tištěnou značkou MÍČA s hlavou psa, RUČNÍ MALBA, nedotištěné KLENČÍ.

Průměr 33,5 cm

1 500 Kč

chodská keramika, malovaný květinový dekor. Tištěná značka s hlavou psa a znaky JM na štítu, PORCELANIT CZECHOSLOVAKIA, po roce 1918. Manufaktura J. MILOTA, KLENČÍ

Výška 12 cm

400 Kč

Miska

keramika, barevný ručně malovaný květinový dekor. Vespod tištěná značka CZECHOSLOVAKIA Hand-painted a další symboly. Josef MRÁZEK LETOVICE.

Výška 6,5 cm, průměr 11,5 cm

300 Kč

Porcelánový podstavec vodní dýmky - hookah/huqqa "Naser al-Din Shah Qajar (1831-1896)"

porcelán bíle glazovaný. V centrální části těla medailon s portrétem perského vládce, okolo ručně malovaný květinový dekor v indigové barvě se zlatými konturami, zlaté prstence. 2. polovina 19. století. Neznačeno.

Výška 26,5 cm

9 000 Kč

Naser al-Dín Shah byl čtvrtý perský šáh z rodu Kádžárovců, který vládl Persii (dnešnímu Iránu) od roku 1848 až do své násilné smrti v roce 1896. Na mezinárodním trhu dosahují tyto vodní dýmky velmi vysokých cen, jedná se o velmi oblíbený dekor, který byl použit na celých sadách sestávajících z jídelních a nápojových souprav, vodních dýmek a dalších. Tyto soupravy byly v 19. století oblíbeným svatebním darem. Součástí byly právě i vodní dýmky - různé podstavce a vyměnitelné nástavce. Kouření vodních dýmek bylo v kadžárovském období velmi oblíbené ve všech vrstvách společnosti, ve vyšších kruzích bylo důležitým společenským ceremoniálem.

Šestiosobní jídelní souprava

porcelán bíle glazovaný, dekor zlatou linkou a zlatým tiskem stylizovaných větviček, ozdobně jsou pojaty i úchyty. Tištěná speciální značka HORNÍ SLAVKOV, vtlačené číslo modelu 2370/3, tištěná čísla 27 v kroužku a 17, po roce 1945.

1x terina, v-18 cm, průměr 34 cm,

omáčník, solnička,

2x předkládací mísa - oválná 36 x 26 cm, kruhová, 29,5 cm,

2x hluboká mísa - kruhová 24,5 cm, v-7 cm, čtvercová, 23,5 x 23,5, v-7 cm,

TALÍŘ:

6x hluboký,

6x plytký,

6x desertní

2 800 Kč

Čtyřosobní čajová souprava

porcelán bíle glazovaný, dekor zlatou linkou a zlatým tiskem stylizovaných větviček, ozdobně jsou pojaty i úchopy. Tištěná speciální značka HORNÍ SLAVKOV, vtlačené číslo modelu 2370/6, tištěná čísla 27 v kroužku a 17, po roce 1945.

1x konvice, výška 16 cm,

1x cukřenka, výška 11,5 cm,

1x mléčenka, výška 8 cm,

4x šálek, výška 5 cm,

4x podšálek, průměr 15 cm

800 Kč

Šestiosobní mocca souprava

porcelán bíle glazovaný, dekor zlatou linkou a zlatým tiskem stylizovaných větviček, ozdobně jsou pojaty i úchyty. Tištěná speciální značka HORNÍ SLAVKOV, vtlačené číslo modelu 23702, po roce 1945.

1x konvice, výška 18 cm,

1x cukřenka, výška 11 cm,

6x šálek, výška 4 m,

6x podšálek, průměr 11,5 cm

1 100 Kč

Souprava na servírování ryb

porcelán bíle glazovaný, barevný dekor s motivem ryb. Značeno vtlačenými znaky TK 47 40 05 - KLÁŠTEREC nad Ohří pro roky 1830-1895, na 5 talířích tištěna zelená exportní značka VIENNA AUSTRIA. Konec 19. století. Na jednom talíři oklep při okraj.

1x velká oválná předkládací mísa 60 x 24 x 5 cm,

6x talířek průměr 21,5 cm, z toho jeden, značený TK, může být závěsný,

1x omáčník 7 x 19,4 x 10,5 cm

1 800 Kč

Podle dostupných informací byla značka VIENNA AUSTRIA používána na zboží exportované v letech 1890-1908 do New Yorku.