041-060 www.aukcnidum.cz

 135. AUKCE OSTRAVA - 5.2.2023___NEDĚLE__11 hod

Hroch Vladimír (1907-1966)

"Ve vinohradech"

olej na plátně, signováno vpravo dole V HROCH, datováno 1962, vzadu autorský štítek s razítkem ČFVU.

50 x 70 (68 x 88) cm

6 000 Kč

Hroch Vladimír

Malíř, velmi kvalitní impresionista, pedagog. Studium soukromě u Engelmüllera, na pražské akademii u Nejedlého, dále v Paříži, Mnichově a Berlíně. Malíř podobizen, pražských motivů a zátiší. V roce 1938 přesídlil z Prahy do Zlína, působil ve Zlíně a Uherském Hradišti, náměty čerpal ve městech a městských parcích, na vesnicích, ve volné krajině, ve vinicích, vinných sklípcích a sušárnách švestek. Řada výstav, zastoupen v Národní galerii Praha. Významný malíř Jižní Moravy, jeho velké plátno s pohledem na Uherské Hradiště ve slovácké krajině se nachází ve sbírkách Slováckého muzea v Uherském Hradišti.

(3.4.1907 Praha - 21.9.1966 Uherské Hradiště)

Treuchel Josef (1925-1990)

"Polní cesta"

olej na sololitu, signováno svisle vpravo dole TREUCHEL, nedatováno. Vzadu autorský štítek s razítkem ČFVU.

50 x 123 (64 x 137) cm

4 600 Kč

Treuchel Josef

(6.10.1925 Kopřivnice - 2.11.1990 Kopřivnice)

Holas Ota (1910-1990)

"Chalupy na Ostravici"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole OTA HOLAS, datováno 1972. Vzadu jméno autora, název díla a inventární číslo 3/79.

72,5 x 100 (85 x 113,5) cm

2 600 Kč

Holas Ota

Malíř, kreslíř, grafik, v roce 1943 byl na základě předložených prací přijat do Syndikátu českých výtvarných umělců v Praze, později studoval na AVU v Praze u profesora Obrovského a K. Mináře, člen Moravskoslezského sdružení výtvarných umělců.

(5.2.1910 Hranice - 3.3.1990 Ostrava)

"Dřevěnice v rozkvetlé jarní krajině"

olej na sololitu, signováno vpravo dole, neurčeno, datováno 1964.

75,5 x 121,5 (87,5 x 133) cm

2 200 Kč

Šmek Josef (*1955)

"Krajina"

olej na plátně, signováno vpravo dole ŠMEK, datováno 2010.

40,5 x 53,5 (59,5 x 71,5) cm

1 800 Kč

Šmek Josef

Malíř, kreslíř, studoval výtvarnictví na SPŠS v Ostravě. Věnuje se figurální malbě, karikaturní kresbě, tvorbě plastik a drobných reliéfů, karikatury uveřejňuje časopisecky.

(nar. 1955 Jablunkov)

"Za chalupami"

olej na plátně, signováno vpravo dole - nepřečteno, nedatováno, rámováno.

49,5 x 69,5 (70 x 83,5) cm

14 000 Kč

Bubeníček Ota (1871-1962)

"Letní krajina - V olšinách, Heřmaničky"

olej na plátně, signováno vpravo dole O. BUBENÍČEK, na rámu kovový štítek se jménem O. BUBENÍČEK, vzadu na blind rámu tužkou - V olšinách, 1910 Heřmaničkách.

55,5 x 47,5 (69,5 x 61,5) cm

24 000 Kč

Bubeníček Ota

Malíř, loutkář, maloval krajiny z Valašska, Tater a Krkonoš. Studia na pražské akademii u Mařáka a Slavíčka, dále v Mnichově a Paříži. Výstavy v Mnichově, Londýně, Benátkách, Topičově salonu a další, zastoupen v Národní galerii Praha, GHMP, VČG Pardubice, MU Olomouc, AJG Hluboká. Jeden z nejznámějších představitelů Mařákovy krajinářské školy.

(31.10.1871 Uhříněves, Praha - 10.9.1962 Mladá Vožice, Tábor)

"Barevná kytice ve váze"

olej na plátně, signováno vlevo dole BOH. DVORSKÝ, nedatováno.

81,5 x 64,5 (96 x 79) cm

15 000 Kč

Stříbrný Vladimír (1905-1970)

"Sedící dívka v růžových šatech"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole STŘÍBRNÝ, nedatováno.

80 x 58,5 (93 x 72) cm

15 000 Kč

Stříbrný Vladimír

Malíř, narozen v Českých Budějovicích, studoval u Jakuba Obrovského a Vratislava Nechleby na AVU v Praze, člen Jednoty umělců výtvarných (JUV) v Praze, výborný český malíř figuralista, s oblibou maloval ženské tělo.

(7.10.1905 České Budějovice - 19.6.1970 Praha)

Sýkora Gustav (1889-1966)

"Sedící tmavovláska s růží a psem"

olej na plátně, signováno dole uprostřed G. SÝKORA (signatura pod hlavou psa), nedatováno, rámováno. Plátno v rozích odřené.

101 x 78 (116 x 94) cm

28 000 Kč

Sýkora Gustav

Malíř, studoval u profesora V. Hynaise na AVU v Praze, získal Hlávkovo cestovní stipendium, v letech 1922-1927 pobýval v Argentině.

(10. 12. 1889, Teplice - 29. 11. 1966, Praha)

Fajkus Jaromír (1924-2009)

"Poloakt s fialovým květem"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole J. FAJKUS, nedatováno. Malba byla přeložená.

66 x 46,5 (88,5 x 67,5) cm

2 800 Kč

Fajkus Jaromír

Malíř, grafik, působil v Havířově, studia na AVU v Praze u Jána Želibského a Karla Mináře, na Rjepinově institutu v Petrohradě, čestný rok na AVU u Karla Součka. Středem jeho malířského zájmu byla krajinomalba, portrétní tvorba a kytice.

(25.3.1924 Pstruží, Frýdek-Místek - 30.6.2009)

Dostalík Josef (?-?)

"Ženský poloakt"

olej na kartonu, signováno vpravo nahoře J. DOSTALÍK, nedatováno. Vzadu rukou psané Akt-?-Dostalík Olomouc Sv. Kopeček

63,5 x 48 (75,5 x 59,5) cm

4 400 Kč

Dostalík Josef

Olomoucký malíř. Na obraze nabízeném v aukci je vzadu kusá zmínka o Sv. Kopečku u Olomouce (bydliště, ateliér?).

Na Sv. Kopečku budoval svou sbírku obrazů, nábytku, keramiky, slonoviny, stříbra a dalších uměleckých předmětů ThDr. Leopold Prečan (1866-1947). Sbírat začal v roce 1923, těžiště jeho sběratelské činnosti spadalo do 30. let. Jeho velmi významná sbírka byla od roku 1947 do poloviny 90. let ukrytá ve sklepení Arcibiskupského paláce v Olomouci. Některým okolnostem v souvislosti se sbírkou se věnuje Werner Bernatík v bakalářské práci "Olomoucký arcibiskup Leopold Prečan a starožitník Vladimír Seidl" (Univerzita Palackého v Olomouci, filozofická fakulta, katedra dějin umění, Olomouc 2018.) Zmiňuje Přečanův osobní deník jako - v době sestavování bakalářské práce – snad nejdůležitější dosud známý zdroj pro dokumentaci sbírky.

Informace "Ve vile na Kopečku se nacházely obrazy od Ondrúška, Barbariniho, Fr. Alta, Řehořka,

L´Allemanda, Jambora, Hellera, Schöna, Lolka, Zamazala, Dostalíka, grafické listy, barokní sekretáře a skříně." [bakalářská práce, str. 12] může znamenat, že Dostalík byl již ve třicátých letech vyzrálým malířem, aby se jeho práce dostala do významné sbírky. Možná, že ve sbírce a speciálně v osobním deníku jsou ukryty i širší informace o malíři Josefovi Dostalíkovi.

Sojka Jan (1874-1922)

"Ženský akt v trávě"

olej na plátně, signováno vpravo nahoře J. SOJKA, datace nenalezena. Dole uprostřed je na širokém dřevěném rámu mosazný štítek se jménem J. SOJKA.

54 x 87,5 (72 x 104) cm

18 000 Kč

Sojka Jan

Pražský malíř, restaurátor obrazů. Studoval v Praze na Uměleckoprůmyslové škole u E.K. Lišky a Františka Ženíška a na Akademii výtvarných umění.

(7. 5. 1874, Popovice - 25. 3. 1922, Praha)

Krasický Marcel (1898-1968)

"Letní den"

olej na kartonu, signováno vpravo dole M. KRASICKÝ, datace nepřečtena.

26 x 30 (35,5 x 39,5) cm

8 000 Kč

Krasický Marcel

Malíř žánrových námětů, grafik. Studium na speciální malířské škole Truppeho v Brně a soukromě u Františka Hlavici, rovněž v Brně. Studijní cesty Rakousko, Německo, Itálie, Balkán. Působil v Kvasicích u Kroměříže, učil ve Sdružení umělců samouků v Brně, mezi sběrateli oblíbený autor.

(4. 9. 1898 Kvasice - 3. 11. 1968)

Krasický Marcel (1898-1968)

"Portrét muže v turbanu s cigaretou - Kuřák"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole M. KRASICKÝ, nedatováno. Vzadu štítek restaurátora akademického malíře Jana Stratila s rokem 2015.

33 x 26 (43,5 x 36) cm

7 000 Kč

Krasický Marcel

Stříbrný Vladimír (1905-1970)

"Čtenářka"

olej na plátně, signováno vpravo dole V. STŘÍBRNÝ, nedatováno. Drobná poškození v malbě, krakeláž. Dekorativní rám starozlaté barvy.

45,5 x 38 (59,5 x 52) cm

13 000 Kč

Stříbrný Vladimír

Marynčák A.

"Tmavooké děvčátko"

olej na malířské lepence, signováno vlevo nahoře A. MARYNČÁK, nedatováno.

37 x 30 (50,5 x 43) cm

3 600 Kč

Chvátal

"Dragoun na polní cestě"

olej na plátně, signováno vpravo dole CHVÁTAL, datováno 1966.

70 x 50 (80,5 x 60,5) cm

2 200 Kč

Holčák Josef

"Chalupy v zelené hornaté krajině"

olej na plátně, signováno vpravo dole HOLČÁK JOS, datace čtena 1954.

50 x 64,5 (63,5 x 78) cm

1 600 Kč

Livora Rudolf (1884-1958)

"U statku nad vodou"

olej na dřevěné desce, signováno vpravo dole LIVORA, datováno 1938.

46 x 54 (63 x 71) cm

4 600 Kč

Livora Rudolf

Malíř, pedagog, loutkář, grafik. Studia na UMPRUM v Praze. Žil a pracoval v Hodoníně. Maloval krajiny, figurální obrazy, zabýval se lidovou ornamentikou a národopisem moravského Slovácka.

(25. 4. 1884 Bakov nad Jizerou - 1. 1. 1958 Bakov nad Jizerou)