135. AUKCE OSTRAVA - 5.2.2023___NEDĚLE__11 hod

"Pomona s ovocem"

olej na plátně, signováno vpravo dole - nepřečteno, nedatováno. V přiloženém posudku je obraz určen do druhé poloviny 16. století - do období vrcholné italské renesance s vazbou na okruh umělecké rodiny Bassano, rám je z druhé poloviny 19. století.

60 x 46 (79 x 64,5) cm

500 000 Kč

Cena stanovená v posudku je 50 000 euro.

Případnému kupujícímu bude po vzájemné dohodě poskytnuta lhůta ke konzultaci s vlastním znalcem.

Přiložen Znalecký posudek PhDr. Mariana Kvasničky - znalce v oboru umelecká diela - umenie výtvarné, ze dne 18.6.2022

Kupezky Johann (1666-1740)

"Portrét muže s knírkem"

olej na plátně, jméno autora uvedeno vzadu na blind rámu a rovněž vpředu na rámu, nedatováno. Masivní černý dřevěný rám.

74 x 60 (104 x 90) cm

280 000 Kč

Mallý Gustáv (1879-1952)

"Portrét zámožné ženy"

olej na plátně, signováno vpravo dole monogramem GM, vzadu na plátně G. MALLÝ, datace 1919 a razítko *1949*.

71 x 57 (87,2 x 72) cm

130 000 Kč

Přiložen Znalecký posudek PhDr. Mariana Kvasničky - znalce v oboru umelecká diela - umenie výtvarné, ze dne 14.11.2022

Mallý Gustáv

Malíř krajinář, figuralista, malíř žánru, pedagog. Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Emanuela Lišky a na Akademie der bildenden Künste (Akademie výtvarných umění) v Drážďanech u Leona Pohle a Alexandra Waltera. Byl členem Grupy uhorsko-slovenských maliarov, která byla činná v letech 1903 - 1907. V letech 1901 - 1902 působil v USA. Několik let vedl soukromou malířskou školu v Bratislavě. Později působil jako profesor v Bratislavě a to od roku 1941 na Slovenské vysoké škole technické a v letech 1945 - 1946 na Univerzitě Komenského.

(21. 5. 1879 Vídeň, Rakousko - 3. 8. 1952 Bratislava)

Hložník Vincent (1919-1997)

"Žehliarka"

olej na kartonu, signováno vpravo nahoře V. HLOŽNÍK, datováno 1942. Z důvodu nedochování původního rámu nově přerámováno.

47,5 x 40 (57,5 x 50) cm

70 000 Kč

Přiložen Znalecký posudek PhDr. Ľubomíra Podušela CSc. - znalce pre odvetvie Výtvarné umenie odbor umelecké diela, ze dne 20.4.2022 v Bratislavě

Hložník Vincent

Malíř, grafik, ilustrátor, pedagog. Na UMPRUM v Praze studoval kresbu a malbu u F. Kysely a po jeho smrti u J. Nováka. Jako pedagog působil na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kde vedl oddělení volné grafiky a ilustrace, v letech 1959-1963 byl rektorem jmenované školy. Široký výčet výstav, zastoupen v Národní galerii Praha, Slovenské národní galerii v Bratislavě a v řadě dalších. Jedním z jeho sourozenců byl akademický malíř Ferdinand Hložník (1921-2006).

(22.10.1919 Svederník, Žilina - 10.12.1997 Bratislava)

Laluha Milan (1930-2013)

"Dve tetky"

olej na sololitu, signováno vlevo dole M. LALUHA, signatura i vzadu tužkou, nedatováno.

40 x 31 (52,5 x 42) cm

68 000 Kč

Laluha Milan

Ilustrátor, malíř. V letech 1950 - 1955 studoval na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě u Ľudovíta Fully, Ernesta Zmetáka, Bedřicha Hoffstädtera a Dezidera Millyho. Člen Skupiny Mikuláša Galandy. Maloval krajinu i osoby, inspiraci čerpal z každodenního života kolem něj. Zastoupen ve významných sbírkách v Banské Bystrici, Bratislavě, Košicích, Trenčíně.

(11. 11. 1930 Tekovské Lužany (Levice), Slovensko - 10. 11. 2013 Bratislava, Slovensko)

Laluha Milan (1930-2013)

"Dvaja"

kresba mastným pastelem, signováno dole uprostřed, nedatováno. Rámováno, v paspartě, pod sklem.

Ve výřezu 14,5 x 20,5 (31,3 x 37,3) cm

24 000 Kč

Získáno přímo z rodiny autora.

Laluha Milan

monogramista AW

"Motiv z Benátek"

olej na dřevěné desce, vpravo dole signováno monogramem AW. V horní části téměř nepatrné poškození malby. Vzadu špatně čitelná červená pečeť. Druhá polovina 19. století. Honosný široký plasticky zdobený rám zlaté barvy.

19 x 22 (37 x 40,5) cm

36 000 Kč

nesignováno

"Loďky na vysokohorském jezeře"

olej na tenké dřevěné destičce, signum nenalezeno, 19. století. Rámováno v širokém bohatě florálně zdobeném rámu.

17,5 x 13 (31 x 26,5) cm

15 000 Kč

Jasusch Anton (1882-1965)

"Potok v lesnom objatí"

pastel na strukturovaném kartonu, signováno vlevo dole JASUSCH, nedatováno. Rámováno, v paspartě, zaskleno.

43 x 57 (67,5 x 81) cm

56 000 Kč

Přiložen Znalecký posudek PhDr. Mariana Kvasničky - znalce v oboru umelecká diela - umenie výtvarné, ze dne 17.1.2022 v Trenčíně

Krystyn Bohumír (1919-2010)

"V sadě"

olej na plátně, signováno vpravo dole B. KRYSTYN, datováno 1963. Vzadu autorský štítek s razítkem ČFVU.

73 x 92 (91,5 x 110,5) cm

3 400 Kč

Krystyn Bohumír

Malíř, grafik, studoval na Škole uměleckých řemesel v Brně a monumentální malbu u profesora E. Filly na VŠUP v Praze, po studiích se vrátil zpět na Ostravsko, řada výstav, realizace v architektuře. Manželka Eva Krystynová, výtvarnice.

(26.11.1919 Hlubočec u Opavy - 2010)

Siničák Jaroslav (*1962)

"Štylizované motýle na šípkovom kríku"

olej na plátně, signováno dole uprostřed SINIČÁK, datováno 2021, nerámováno. Vzadu papírový štítek se jménem autora a názvem obrazu.

100 x 70 cm

5 000 Kč

Siničák Jaroslav

Autor je malíř, fotograf, restaurátor s pseudonymem "Barevný blázen", vystavoval mimo jiné v Praze, Bruselu, Štrasburku.

Šmek Josef (*1955)

"Kohoutí zápas"

olej na plátně, nesignováno, nedatováno, autor JOSEF ŠMEK.

65,5 x 85,5 (82 x 102) cm

2 400 Kč

Šmek Josef

Malíř, kreslíř, studoval výtvarnictví na SPŠS v Ostravě. Věnuje se figurální malbě, karikaturní kresbě, tvorbě plastik a drobných reliéfů, karikatury uveřejňuje časopisecky.

(nar. 1955 Jablunkov)

Šmek Josef (*1955)

"New millenium 2001"

olej na plátně, vlevo dole je v obrazové ploše namalovaná "pečeť" s textem New millenium 2001, uprostřed je autorův kryptogram se šnekem. Vzadu na blind rámu je rukou psané věnování a podpis ŠMEK s datací 2001.

110,5 x 90,5 (127 x 107) cm

5 400 Kč

Šmek Josef

(nar. 1955 Jablunkov)

Gutaljazy N. Gyula (1900-?)

"Na trhu"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole GUTALJAZY N. GYULA, maďarský malíř, první polovina minulého století.

19,5 x 33 (34 x 47) cm

6 000 Kč

"Kravský povoz na cestě pod mohutným stromem"

olej na plátně, signováno vpravo dole - nepřečteno, konec 19. století. Výrazná krakeláž.

47 x 31,5 (60 x 46) cm

15 000 Kč

Klöckler Bedřich (XIX-XX)

"Zátiší s ovocem"

olej na kartonu, signováno vpravo nahoře B. KLÖCKLER, datováno 1924. I přes menší poškození původního ručně řezaného rámu velmi dekorativní položka.

21,5 x 27,5 (34 x 41) cm

5 000 Kč

Klöckler Bedřich

Český malíř, autodidakt, působil v Praze. Maloval krajinu a zátiší. V regionálním muzeu v Litomyšli je uložena jeho olejomalba na plátně Dolomity v Tyrolsku, nedatováno, 32 x 29,5 cm, inventární číslo 20A-324 (dle eSbírky)

kopista

"Oldřich a Božena"

olej na plátně, velká reprezentativní kopie známého obrazu Františka Ženíška ve zmenšené verzi. Unikátní je i dýhovaný rám obrazu s jemnou intarzovanou linkou. Dýha je lehce poškozená, opravitelná.

101 x 151 (129,5 x 179,5) cm

10 000 Kč

V přiloženém posudku soudního znalce Petra Beránka je uveden rozměr kopie 98 x 148 cm (měřen rozměr výřezu v rámu) a rozměr originálu 174,5 x 265 cm. Znalec stanovuje cenu 30 000 Kč.

Přiložen Znalecký posudek soudního znalce Petra Beránka.

Lejček František Milan (1896-1980)

"Slavnost vinobraní"

olej na plátně, signováno vlevo dole LEJČEK. Na rámu menší poškození.

64 x 97 (80 x 113) cm

25 000 Kč

Lejček František Milan

Malíř, studoval u profesora Pangratze a Pochwalského ve Vídni, působil ve Veselí nad Moravou, maloval folklórní a žánrové obrázky ze Slovácka.

(13.9.1896 Vídeň - 1980)

Stoitzner Franz (?) (19/20. stol)

"Bohaté zátiší s kyticí ve váze a ovocem"

olej na plátně, signováno vlevo dole F. STOITZNER, přelom 19./20. století.

63 x 47,5 (77 x 61) cm

5 000 Kč

Pravděpodobně práce rakouského malíře Franze Stoitznera. Obrazy s podobnými motivy zátiší maloval a signoval také F. Stoitzner - Friedrich - působící v Rakousku a Německu.

Dědina Jan (1870-1955)

"Portrét dívky se světlými vlasy"

olej na kartonu, signováno vpravo dole JAN DĚDINA. Vzadu autorovou rukou "Tato hlavička na papíře olejovými barvami malovaná jest ode mě Jan Dědina 1942".

50 x 35 (54,5 x 39,5) cm

12 000 Kč

Dědina Jan

Malíř, grafik, ilustrátor, pedagog, studia u Františka Ženíška a Josefa Myslbeka, na akademii u Maxmiliána Pirnera, pobýval v Paříži, ilustroval časopis "Monde illustré," zdobil stropy v Malém paláci v Champs Elysées, spolupracoval s Alfonsem Muchou a Maroldem.

(1.9.1870 Straky, Nymburk - 14.1.1955 Tatobity, Semily)