241-260 www.aukcnidum.cz

 135. AUKCE OSTRAVA - 5.2.2023___NEDĚLE__11 hod

251   251 253 254 255

Kautský Jan Václav (1827-1896)

"Mystický les"

olej na plátně, signováno vlevo dole J. KAUTSKÝ. Datace nepřečtena.

145 x 124 (179 x 160) Kč

290 000 Kč

Práce vynikajícího malíře, jehož práce dosahují v současné době u nás i v zahraničí cen 750 000 - 1 250 000 Kč.

Pro tuto aukci výrazně snížena cena.

TOP 241-260

Marold Luděk (1865-1898)

"Siesta africká - ležící tygři"

olej na Maroldově malířské paletě, vpravo dole rukou psaný text "Siesta africká", signováno písmenem M, datováno 1890. Pozdější náročná umělecká adjustace, zaskleno. Zajímavá raritní práce vynikajícího malíře.

Rozměr palety cca 26 x 36,5 cm, rozměr rámu 55 x 65 cm

95 000 Kč

Citace z odborného posudku PhDr. Mgr. Michaela Zachaře "... Sem do doby nespoutaného mládí a dravosti patří tento výtečný kousek. Malování na paletu bylo zpravidla výrazem autorského sebevědomí, viz též Chittussiho Seina na paletě. Jde o vzácný objev Maroldova autentika."

Odborný posudek PhDr. Mgr. Michael Zachař.

Marold Luděk

malíř, kreslíř a grafik, během svého krátkého života tvořil převážně v Paříži, vynikající malíř z pařížské české gardy, jeden z nejlepších českých malířů 19. století vůbec, evropská úroveň, zastoupen v řadě galerií po celé Evropě.

(7.8.1865 Praha-1.12.1898 Praha)

TOP 241-260

"Zimní scenérie"

olej na plátně, signováno vpravo dole, neurčeno, pravděpodobně slovenský či maďarský malíř. Vzadu dvakrát razítko "MAGYAR NEMZETI GALERIA BUDAPEST." Restaurováno. Mimořádně kvalitní mistrovská malba z konce 19. respektive počátku 20. století.

70 x 100 (89 x 119) cm

110 000 Kč

TOP 241-260

Baumbruck Jaroslav (1921-1960)

"Holešovický přístav v Praze"

olej - tempera, signováno vlevo dole BAUMBRUCK, datováno 1957, vzadu autorský štítek a razítko ČFVU. Práce malíře, který se specializoval na přístavy a doky.

60 x 80 (79 x 96,5) cm

19 000 Kč

Baumbruck Jaroslav

malíř, malíř, ilustrátor, studium na AVU Praha, účastnil se na Členské výstavě 1953 Mánesu v Praze.

(23. 11. 1921 Praha - 23. 8. 1960 Varna)

TOP 241-260

Kaláb František (1908-1950)

"Motiv ze Středomoří"

olej na plátně, signováno vlevo dole KALÁB, restaurováno.

50,5 x 39 (62 x 51) cm

14 000 Kč

Kaláb František

Malíř, grafik, sochař, scénograf, pedagog, ilustrátor, studia na pražské UMPRUM u J. Bendy a na pražské akademii u profesora O. Nejedlého, v roce 1929 v Paříži na Academii Moderne u Marchanda, kde se seznámil s Františkem Kupkou. Často pobýval v zahraničí, byl členem Skupiny výtvarných umělců v Brně, SVU Mánes, KVU Aleš, krátce učil na ŠUŘ v Brně.

(11.11.1908 Brno - 4.12.1950 Brno)

TOP 241-260

Kaláb František (1908-1950)

"Zátiší s ovocem"

olej na plátně fixovaném na kartonu, signováno vpravo nahoře KALÁB, restaurováno, zaskleno pod galerijním sklem.

43,5 x 49 (57 x 62) cm

17 000 Kč

Kaláb František

TOP 241-260

nesignováno

olej na kartonu, nesignováno, zajímavá kvalitní kubistická práce z minulého století.

15 x 38 (22 x 46,5) cm.

7 000 Kč

TOP 241-260

"Stojící dívčí akt s bílou drapérií"

olej na sololitu, signováno vpravo dole, datováno 1975. Zajímavá profesionální práce.

25 x 14 (42 x 32) cm

2 500 Kč

TOP 241-260

Krasický Marcel (1898-1968)

"Dívka ve žlutém"

olej na plátně, signováno vpravo dole M. KRASICKÝ, nedatováno.

40,5 x 30 (58,5 x 49) cm

7 200 Kč

Krasický Marcel

Malíř žánrových námětů, grafik. Studium na speciální malířské škole Truppeho v Brně a soukromě u Františka Hlavici, rovněž v Brně. Studijní cesty Rakousko, Německo, Itálie, Balkán. Působil v Kvasicích u Kroměříže, učil ve Sdružení umělců samouků v Brně, mezi sběrateli oblíbený autor.

(4. 9. 1898 Kvasice - 3. 11. 1968)

TOP 241-260

Hejna Václav (1914-1985)

"Mladá dívka v šátku"

olej na plátně, signováno vpravo nahoře V. HEJNA.

43,5 x 54 (47 x 27,5) cm

12 000 Kč

Prodávající získal tento obraz v aukci jiné aukční společnosti v roce 2005 s informací, že obraz pochází z pozůstalosti autora.

Hejna Václav

Malíř, kreslíř, grafik, tvůrce asambláže, studia na Vysoké škole architektury u prof. Blažíčka a v Paříži na École des Beaux Arts, v Paříži dlouhá léta i působil, byl členem SVU Mánes, SČUG Hollar, Surindépendants Paříž, především však skupiny Sedm v říjnu, vystavoval v Mánesu, Topičově Salonu, Melantrichu, pravidelně v Paříži a v dalších světových městech, dle publikovaného výčtu vystavoval v 50-tých až 80-tých letech ojediněle, několik výstav bylo uspořádáno až po jeho smrti v devadesátých letech, uvedena je poslední souborná výstava v roce 1997 v Galerii Longa, zastoupen ve sbírkách po celé Evropě, včetně Národní galerie Praha, významný malíř 20. století, mimořádný malířský zjev, prošel řadou směrů, své nejlepší práce vytvořil během svého dlouhodobého pobytu v Paříži.

(24.9.1914 Praha - 1985)

TOP 241-260

Kocourek František (1900-1988)

"Tanec"

olej na kartonu, signováno vpravo dole FR. KOCOUREK, vzadu štítek Díla, rám z dubového masivu.

38 x 20 (52,5 x 35) cm

3 500 Kč

Kocourek František

Malíř, studoval na Veřejné škole uměleckých řemesel v Brně, maloval krajiny, figurální motivy a zátiší. Zastoupen ve sbírkách Muzea města Brna. Pravidelně vystavoval na SVU ALEŠ.

(31. 12. 1900 Brno-Řečkovice - 1988)

TOP 241-260

Sychra Vladimír (1903-1963)

"Hra na housle a klavír"

olej na plátně, signováno vlevo nahoře V. SYCHRA, datováno, na zadní straně titulní list z monografie o autorovi.

28,5 x 23,5 (40 x 35) cm

7 400 Kč

Sychra Vladimír

malíř, grafik, ilustrátor, pedagog, studium v Praze na UPŠ u Dítěte a na AVU u Švabinského, od roku 1947 profesorem na AVU Praha, člen SVU Mánes, výstavy v Mánesu, Topičově saloně a další, zastoupen v Národní galerii Praha, v roce 1963 zasloužilý umělec in memoriam.

(28.1.1903 Praha - 20.2.1963 Praha)

TOP 241-260

Mužík Vilém

"Zátiší s broskvemi"

olej na malířské lepence, signováno vpravo nahoře V. MUŽÍK.

25 x 35 (38 x 48) cm

2 400 Kč

TOP 241-260

"Kytice ve váze"

olej na plátně, nesignováno, práce Josefa DRHY. Výborná práce, kolem roku 1945.

47 x 33 (53 x 39,5) cm

6 400 Kč

J. D. Gruber, J. Deingruber

TOP 241-260

Švarc Václav (1886-1956)

"Boží muka v lese"

olej na plátně, signováno, datováno 1928, galerijní sběratelsky významná práce, obrazy tohoto autora se na trhu vyskytují málokdy

32 x 36 (40,5 x 45) cm

2 900 Kč

Švarc Václav

Malíř, studia na pražské akademii u Vojtěcha Hynaise a na Malířské akademii v Mnichově. Získal Hlávkovo stipendium v Paříži. Zastoupen v Národní galerii. Významný český malíř počátku 20. století.

(15. 8. 1886 Kožlany (Plzeň-sever) - 12. 3. 1956 České Budějovice)

TOP 241-260

Meisel F.

"V parku"

olej na plátně, signováno vlevo dole F. MEISEL, datováno 1919. Na několika místech poškozená malba.

29 x 45 (39 x 55,5) cm

7 000 Kč

TOP 241-260

Jakub František (1875-1940)

"Dívčí akt u kašny"

olej na plátně, signováno vlevo dole FRANT. JAKUB.

60 x 53 (74 x 68) cm

13 000 Kč

Jakub František

Malíř, studium na Akademii výtvarných umění v Praze u Maxmiliána Pirnera a Vojtěcha Hynaise, člen Jednoty umělců výtvarných (JUV). Vystavoval v Anglii, Itálii, Jugoslávii, Německu, pracoval na freskách v Chrámu sv. Mikuláše v Praze, velmi často reprodukován ve Zlaté Praze.

(22. 12. 1875 Praha - 24. 1. 1940 Praha)

TOP 241-260

Adámek Ferdinand (1896-1975)

"Ženské akty v krajině"

enkaustika na malířské lepence, signováno vpravo dole ADÁMEK FERDINAND, datováno 1939.

90 x 61 (106 x 76) cm

8 000 Kč

Adámek Ferdinand

Malíř, grafik, scénograf, malíř dekorací, studoval na UPŠ v Praze u Hofbauera, Špillara, Kysely, Wachsmanna, byl členem SVU Mánes, MSVU v Ostravě. Významný ostravský malíř, pro ostravskou radnici namaloval portréty čtyř bývalých starostů. Podílel se na výzdobách kostelů v Přerově, Místku a jinde, malíř známý z Mariánských Hor v Ostravě.

(24.2.1896 Praha - 20.7.1975 Ostrava)

TOP 241-260

Ságner Augustin (1891-1946)

"Světlo poznání"

kombinovaná technika - tuš, akvarel, kvaš, vpravo dole signováno SÁGNER, ručně řezaný a zlacený rám, paspartováno, zaskleno.

38 x 28 (61 x 48) cm

16 000 Kč

Práce secesního symbolismu, sběratelsky ojedinělá.

Ságner Augustin

Malíř, pedagog. Studium na Akademii v Praze u Jana Preislera, Maxmiliána Pirnera, Vratislava Nechleby a Franze Thieleho. Absolvoval studijní cesty po Francii, Itálii, Německu a Balkáně, zastoupen v řadě galerií včetně Národní galerie Praha.

(13. 12. 1891 Kostelec nad Orlicí - 26. 5. 1946 Praha)

TOP 241-260

Windhager Franz (1879-1959)

"Zátiší s cukřenkou, sklenicí vody a kyticí v bílé váze"

olej na dřevěné desce, signováno vlevo nahoře F. WINDHAGER. Rámováno, pod sklem. Vzadu starý evidenční štítek.

42 x 35 (57 x 50) cm

12 000 Kč

TOP 241-260