261-280 www.aukcnidum.cz

 135. AUKCE OSTRAVA - 5.2.2023___NEDĚLE__11 hod

Hejl Alois (1909-1977)

"Pieta"

olej na tvrzené lepence, signováno vpravo dole HEJL, datováno 1941. Vzadu štítek rámařství.

16 x 23,5 (30,5 x 23,5) cm

4 500 Kč

Pochází ze soukromé brněnské sbírky.

Hejl Alois

malíř, narozen v Sudicích u Boskovic, studoval na AVU v Praze u Loukoty a Nejedlého, účastnil se výstav SVU Aleš, vystavoval na Zlínských salonech.

autor neurčen

"Kristus ukřižovaný"

olej na lepence, nesignováno, autor neurčen.

29,5 x 26 (38 x 34,5) cm

6 800 Kč

nesignováno

"Kontrasty: elektrický sloup a došky"

olej na plátně, nesignováno, kolem roku 1940. Ručně řezaný rám z dubového masivu.

32 x 40 (42 x 50) cm

4 700 Kč

nesignováno

"Abstrakce v šedé a okrové"

olej na plátně, signum nenalezeno, kvalitní práce kolem roku 1960. Ručně řezaný rám z dubového masivu.

28 x 36 (38,5 x 46,5) cm

3 500 Kč

Bruckmüller Josef (*1946)

"Bez názvu v růžovém"

akryl na dřevěné desce, signováno dole monogramem JB, datováno 1993. Vzadu text o malíři, velmi kvalitně provedená práce.

47,5 x 39 (50 x 41) cm

9 000 Kč

Bruckmüller Josef

Malíř, autodidakt, byl modelářem v českobudějovické Škodovce, od roku 1992 se věnuje se volné tvorbě. Do sféry jeho aktivit spadá malba, smalt, kresba, grafika, plastika, realizace v architektuře, zkoušel i práci s dřevěnnými objekty.

(nar. 17.9.1946 České Budějovice)

monogramista RB

"V prehistorii se zeleným zvířetem"

olej na sololitu, signováno vpravo dole monogramem RB, datováno 1967.

30 x 37 (36 x 43) cm

6 000 Kč

Zajímavá sbírková práce z obnovené vlny surrealismu.

Kužela Miroslav (*1928)

"Svatý Jiří zabíjí draka"

olej na desce, signováno vpravo dole M. KUŽELA, datováno 1981. Krásný sbírkový kus naivního umění.

43 x 63 (51 x 70) cm

16 000 Kč

Kužela Miroslav

Insitní malíř, textilní vzorkař, propagační pracovník. Malovat začal v roce 1958, první ze čtyř samostatných výstav uspořádal v roce 1965 ve Vídni. Účastnil se celé řady výstav naivistů doma i v zahraničí. Zastoupen ve sbírkách Národopisného muzea v Praze, Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích, v Musée d´art naif de I'lle de France ve Vicq u Paříže a v řadě dalších sbírek.

(Nar. 4. 3. 1928 Brno)

Zapletal Ferdinand

"Kontrasty civilizace"

olej na sololitu, signováno vpravo dole ZAPLETAL, datováno 1986. Vzadu autorův štítek s názvem "Kontrasty"

50 x 80 (61,5 x 91,5) cm

4 500 Kč

Hanák Miroslav (*1946)

"V kavárně III"

figurální olej na plátně, signováno vpravo dole HANÁK, datováno 1992. Vzadu štítek Díla ČFVU s názvem obrazu. Současný majitel zakoupil v DÍLE - v Galerii Platýz v Praze v roce 1992.

74 x 56 (84 x 66) cm

7 400 Kč

Hanák Miroslav

Malíř, studoval na Akademii výtvarných umění u Karla Součka, věnuje se krajinomalbě a figurální tvorbě. Žije a pracuje v Horoměřicích. Jeho díla jsou v soukromých sbírkách v USA, Kanadě, Japonsku a v mnoha evropských zemích.

(Nar. 1. 5. 1946, Krasíkov, Ústí nad Orlicí)

Znojemská Bedřiška (1928-2021)

"Desatero IV. - Pokolení"

olej na dřevěné desce, nesignováno, práce BEDŘIŠKY ZNOJEMSKÉ. Vzadu papírový autorský štítek, datováno 1992.

15 x 18 (26 x 29) cm

1 500 Kč

Znojemská Bedřiška

Malířka, grafička, vlastním jménem Božena Krejčová rozená Fritzová. Studovala soukromě u F. Ketzeka, E. Frinty a F. Nedvěda. Soustavně se věnovala náboženské tématice v malbě, kresbě, ilustraci, v monumentálních chrámových malbách. Spolu s manželem Bořivojem Krejčím se zabývala sakrálním uměním, výzdobou zvonů, náhrobky atd. Její dílo se nachází ve sbírkách Nepomucenu v Římě - Nepomuceno je papežská kolej pro české a moravské bohoslovce v Římě, ve sbírkách Kláštera školských sester v Českých Budějovicích, fy Zeiko v Curychu a jinde.

(2.6.1928 Znojmo - 18.12.2021 Praha)

Sudek Josef (1896-1976)

"Zasedací síň s portrétem T. G. Masaryka"

fotografie, vzadu značeno razítkem FOTO SUDEK, původní originální práce světově proslulého českého fotografa,, paspartováno, rámováno, zaskleno.

15,5 x 23 (41,5 x 48)

18 000 Kč

Sudek Josef

Fotograf, vyučil se knihařem. Fotografovat začal před první světovou válkou, po válce získal stipendium ČKFA v Praze a studoval fotografii u K. Nováka na Státní grafické škole v Praze. Zastoupen v řadě galerií u nás i v zahraničí, včetně NG Praha. Velké množství výstav, knihy, portfolia, kalendáře, široký výčet literatury o umělci.

(1896 Kolín - 1976)

Sudek Josef (1896-1976)

"Busta od Famíry"

černobílá fotografie, kolem roku 1960, foto Sudek, neznačeno. Pasparta, rám, sklo.

Výřez 15,5 x 10 (42,5 x 35,5) cm

4 500 Kč

Sudek Josef

(1896 Kolín - 1976)

Křesťan Miloš

"Na Kampě 1954"

černobílá fotografie, vlevo dole tužkou název a datace, vpravo signatura M. KŘESŤAN, vzadu věnování s podpisem a datací 1959. Autor Miloš Křesťan z Boskovic.

37 x 36 (40 x 39) cm

2 900 Kč

"Důlní dřeviště"

černobílá fotografie, autorství neurčeno, kolem roku 1955. Nalepeno na podložce. Menší poškození pasparty, nerámováno.

27 x 37 39 x 49,5 cm

500 Kč

Baďura Petr (*1945)

"Kávovarna Lucerna"

černobílá fotografie, signováno vzadu na fotografii, datováno 28.10.2004. Rámováno, zaskleno.

26 x 51 (34 x 59,5) cm

2 500 Kč

Získáno přímo od autora.

Baďura Petr

Český fotograf, člen Svazu fotografů, výstavy v Čechách i v zahraničí.

Tmej Zdeněk (1920-2004)

"Autoportrét - self portrét"

stroboskopická barevná fotografie, kolem roku 1986.

20,5 x 30,5 (32 x 41,5) cm

6 800 Kč

Sběratelská rarita.

Tmej Zdeněk

Fotograf, studoval na Státní grafické škole v Praze. Věnoval se reportážní a dokumentační fotografii, specializoval se na divadelní fotografii. Absolvoval řadu výstav. Knižně byl vydaný jeho fotografický soubor "Totaleinsatz." Fotografie pocházejí z let 1942 - 1944, kdy byl autor nasazen na těžkou fyzickou práci do polské Vratislavi.

(5. 7. 1920 Praha - 22. 7. 2004 Praha)

Baďura Petr (*1945)

"Sedící dívčí akt"

černobílá barevně tónovaná fotografie, signováno vzadu BAĎURA PETR, datováno rovněž vzadu VIII/1996. Vzadu dále poznámka rukou černou fixou c. f. m. Pravý dolní roh nese stopu po částečném přehnutí.

40,6 x 30,4 cm

2 500 Kč

Získáno přímo od autora.

Baďura Petr

Drtikol František (1883-1961)

"Salome"

kontaktní fotografie z původní originální skleněné desky, novotisk.

29 x 23,5 (57 x 48,5) cm

8 000 Kč

Drtikol František

Světově proslulý český fotograf první poloviny 20. století, mystický malíř, filozof, překladatel. V roce 1935 prodal svůj fotoateliér a začal se plně věnovat malování. Jeho práce jsou v Galerii hlavního města Prahy, Moravské galerii v Brně, Muzeu v Benátkách nad Jizerou, Národním muzeu či Uměleckoprůmyslovém museu v Praze, další galerie jsou v městech Chicago, Paříž, Kolín nad Rýnem, New York, Rochester, Houston, San Francisko, Vídeň, Amsterdam, Tokio.

(3.3.1883 Příbram - 13.1.1961 Praha)

Drtikol František (1883-1961)

"Ženský akt s knihou"

29 x 23,5 (57 x 48,5) cm

6 600 Kč

Drtikol František

Drtikol František (1883-1961)

"Stojící ženský akt s rukami nad hlavou"

28,5 x 21,5 (56 x 57) cm

6 600 Kč

Drtikol František